BİMS

Bims, volkanik kökenli, silikat esaslı, camsı ve gözenekli hafif yapı elemanıdır. Gözenekli ağırlığı 650kg/m3 olan bu doğal malzeme yapısındaki boşluklar sayesinde yüksek ısı ve ses izolasyonu özellikleri taşır.

Bu özelliği sayesinde kışın dondurucu soğuklardan, yazın kavurucu sıcaklardan yüksek oranda izolasyon sağlamaktadır. Yaşancak mekanları daha kullanışlı ve sağlıklı hale getirir.

Dayanıklı, hafif ve uzun ömürlü olması nedeniyle inşaat sektöründeki vazgeçilmez yapı malzemelerindendir.

YÜKSEK ISI YALITIMI SAĞLAR

Yoğunluğunun çok düşük olması ve sayısız gözeneklerden dolayı maksimum ısı yalıtımı sağlar. Tatvanbims boşluklu blokları ile inşa edilen yapıların ısı ihtiyaçları az olur, kalorifer tesisat ve yakıt maliyetlerinde büyük ölçüde tasarruf sağlar.

YÜKSEK ISI DEPO ETME ÖZELLİĞİ

Gözenekleri içindeki durgun havanın ısı iletkenliği çok düşüktür. Bu sayede yaz kış yüksek konfor sağlar.

YÜKSEK SES İZOLASYONU SAĞLAR

Düşük yoğunluğu ve yapısındaki sayısız gözenekleri sayesinde yüksek ses emici özelliğe sahiptir. Dışardan gelen gürültülerin engellenmesi ve daha rahat bir ortam için Tatvan bims ürünleri idealdir.

SIVA TUTMA ÖZELLİĞİ

Tatvan bims hafif yapı elemanları, sıva tutma özelliği bakımından en üstün malzemelerdendir. Çünkü sıva malzemeleri ile aynı özelliği taşır. Diğer yapı elemanlarında görülen sıva dökülmesi, sıva çatlaması ve sıvanın kabuk gibi duvardan düşmesi gibi olumsuzluklara rastlamazsınız.

HAFİFTİR

Bims’in birim hacim ağırlığı (yoğunluğu) 650kg/m3 olduğundan benzeri diğer malzemelerden çok daha hafiftir. Karkas yapılarda kolon, kiriş temel ebat ve teçhizat maliyetlerinde %30 ekonomi sağlar. Örülmesi çok kolaydır ve hızlı örüldüğü için işçi randımanını arttırır.

DEPREME DAYANIKLIDIR (SAĞLAMDIR)

Bims (pomza) kullanılarak üretilen yapı elemanları diğer yapı elemanlarına göre daha mukavemetli olup, yüksek elastikiyet modülü sayesinde depreme son derece dayanıklıdır. (Deprem dalgası nedeniyle kırılmaya karşı esneklik katsayısı: 70.000 kg/cm2′ dir). Betona göre 6 kat daha elastik olduğu için şokları, kırılma ve çatlamaya uğramadan daha kolay soğurabilir ve depreme karşı dayanım sağlar.

YANGINA DAYANIKLIDIR

Diğer yapı malzemelerine oranla yangına daha dayanıklıdır. Erime sıcaklığı yüksektir ve eridiğinde çevreye zararlı herhangi bir gaz çıkartmaz. Yangın zaralarını en aza indirir. (1100 0C yanma ısısında asgari 239 dakika alev almama, şekil ve boyut kaybetmeme ve duman çıkarmama özelliğine sahiptir. DIN 4102 Standartlarına göre ateşe dayanım tanımı : ‘Ateşe son derece dayanıklı’.

EKONOMİKTİR

İnşaatlarda duvar imalinde, diğer yapı elemanlarıyla yapılan duvarlarda kaba ve ince sıvaya ihtiyaç duyulurken, Tatvan Bims dış duvarlarda tek kat sıva çözümünü getirdiği için ekonomiktir. Ürünlerin düzgün yüzeyli ve dekoratif görünümlü olmasından dolayı sıva yapmadan duvar yapılması da mümkündür. İç duvarlar direkt olarak alçı sıva ile sıvanmaktadır. Ayrıca düzgün yüzeyinden dolayı daha az sıva kullanımını sağlar.

ÜRÜNLERİMİZ: